Zwierzyniec
Zwierzyniec jest "stolicą " Roztocza Środkowego, odwiedza go bardzo dużo turystów.
Miejscowość otaczają ze wszystkich stron lasy
w których utworzonoZwierzyniec kościół na wyspie liczne szlaki turystyczne, ścieżki spacerowe czy rowerowe. Zwierzyniec to doskonałe miejsce, by zregenerować siły , odprężyć umysł i poprawić formę. Okoliczne lasy, często dz
ikie, pełne pagórków, wąwozów, dolin i ruin zachęcają do odwiedzania turystów. Tutejsze lasy obfitują w grzyby. Roztoczański Park Narodowy słynie z hodowli dzikich koni leśnych. Płynąc kajakami Wieprzem czy Tanwią, można podziwiać niezwykłe obrazy malownicze przez naturę. Stare drzewa z potężnymi konarami  , bocianie gniazda, wodospady, dziką roślinność, bogactwa ptaków i dźwięcząca w uszach cisza ,to właśnie można znaleźć na Roztoczu. Można sie wybrać na spływy kajakowe najpiękniejszymi trasami Roztocza. Można przejechać się quadem lub konno. Jeżeli marzysz o błogim lenistwie to czekają na ciebie stawy Echo z piaszczystą plażą, otoczone lasem. Jeżeli chcesz się wybrać  na piknik ,to tylko nad zalewem Rudka. W Zwierzyńcu warto zobaczyć: zabytkowy browar, kościół na wodzie, jedyny w Polsce Pomnik Szarańczy.


Szlak Szumów
szumy Szlak Szumów nad rzeką Tanew, gdzie utworzyły się małe wodospady zwane szumami.
Szlak „Szumów” jest to okrężny szlak pieszy o długości 17 km biorący swój początek w Suścu na stacji PKP i tam kończący swój bieg. Kierunek jego zwiedzania jest dowolny, jednak dla mniej wprawionych piechurów polecam zwiedzanie idąc na zachód. Istnieje wówczas możliwość skrócenia trasy do 12 km przy jednoczesnym obejrzeniu najciekawszych fragmentów. Szlak prowadzi przez atrakcyjny i bardzo popularny w Polsce rezerwat "Nad Tanwią". Powstał on w 1958 roku i obejmuje swym zasięgiem powierzchnię ok. 41 ha. Chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych wodospadów. Na zakolu rz. Tanew w miejscowości Huta Szumy (dawniej Rebizanty) na odcinku 400 m znajduje się ich aż 24. Charakteryzują się regularnym położeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii, poprzecznie do brzegu rzeki a od dźwięku spadającej wody nazywają je „szumami”.


Wąwozy w okolicach Szczebrzeszyna.Topólcza wąwóz1
Szczebrzeszyn otacza od zachodu prawdziwy labirynt wąwozów lessowych, w którym łatwo się zagubić, choć prowadzą tu ścieżki i szlaki turystyczne. To wspaniałe miejsce na piesze wędrówki, przejażdżki rowerowe, a nawet przejażdżki bryczką.Istnieje tu Piekiełko Szczebrzeszyńskie, które dobrze oddaje charakter miejscami głębokich wąwozów, gęsto porośniętych drzewami i ciekawą roślinnością w runie leśnym. Półmrok panujący w wąwozach nadaje temu miejscu dodatkowego smaczku.

Guciów
guciow3 Zagroda Guciów-prywatny mały skansen w którym zakosztujesz lokalnych wyrobów tradycyjnych.
Można zobaczyć krytą strzechą starą chałupę.
Zagroda położona jest w przełomowej dolinie Wieprza na Roztoczu Środkowym. Dookoła rozciąga się odwieczna puszcza, dzisiaj lasy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Znajduje  się tutaj najlepiej zachowany w Polsce zespół wczesnośredniowiecznego osadnictwa (grodzisko, osady otwarte, cmentarzyska kurhanowe).

Pałac w Narolu-piękny barokowy pałac w kształcie podkowy.Narol pałac

Pałac Łosiów w Narolu – wzniesiony został przez Antoniego Feliksa hr. Łosia w latach 1776 – 1781. Zbudowany jest w stylu barokowym, na rzucie podkowy, herbowego znaku Łosiów. Budynek główny jest dwukondygnacyjny, prostokątny, połączony arkadami z dwoma parterowymi pawilonami bocznymi. Dziedziniec poprzedza ozdobna brama, droga wjazdowa prowadzi przez aleję starych lip. Na frontowej fasadzie pałacu umieszczony jest herb hr. Łosiów. Wokół pałacu jest ogród typu włoskiego. W centralnej części pałacu usytuowany jest westybul (przedpokój) i sala balowa.

NarolPałac uległ częściowemu spaleniu podczas powstania styczniowego. Został jednak wyremontowany przez nowego właściciela księcia Juliana Puzynę. Podczas I wojny światowej wojska austriackie ograbiły pałac z najcenniejszych obrazów, książek, rzeźb i mebli. Po 1920 roku nową właścicielką pałacu została hr. Jadwiga Korytowska, która odrestaurowała pałac. W 1939r. wyposażenie pałacu zostało zagarnięte przez Armię Czerwoną, a w roku 1945 pałac ponownie spalono. Przez ok. 50 lat stał opuszczony.

NarolW roku 1995 zespół pałacowo-parkowy zakupił prof. Władysław Kłosiewicz – wykładowca w warszawskiej Akademii Muzycznej i jego żona Ewa Irzykowska – Kłosiewicz – aktorka i śpiewaczka. Wykonano prace zabezpieczające pałac i pielęgnacyjne w parku.

Nowi właściciele powołali Fundację „Pro Academia Norolense”, której głównym celem jest odbudowa pałacu i stworzenie w nim akademii dla utalentowanej młodzieży z Europy Wschodniej i Środkowej. W pałacu ma się również mieścić artystyczne centrum naukowo-szkoleniowe, nawiązujące do szkoły artystycznej założonej przez pierwszego właściciela pałacu – hr. Łosia.
Cerkiew Zaśnięcia w Szczebrzeszynie370342
Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Szczebrzeszynie – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii św. Mikołaja w Zamościu, w dekanacie Zamość diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Budynek został w swojej obecnej postaci wzniesiony w XVI w., na fundamentach starszej świątyni. Przez pierwsze kilka dziesięcioleci funkcjonowania była to cerkiew prawosławna, po 1596 przyjęła unię. W jurysdykcji diecezji chełmskiej pozostawała do jej likwidacji, przeprowadzonej przez władze carskie w 1875. W okresie, gdy cerkiew w Szczebrzeszynie należała do unitów, została kilkakrotnie wyremontowana i przebudowana, przez co zatraciła cechy wschodniochrześcijańskiej architektury sakralnej. Na przełomie XVIII i XIX w. do wnętrza świątyni wstawiono wzorowane na łacińskich ołtarze główny i boczne, które usunięto w czasie przebudowy w latach 1867–1870.

 

 

 

 

 kapl kras

Krasnobród

W Krasnobrodzie można znaleźć źródło z którego woda według miejscowych ludzi ma właściwości uzdrawiające,
oraz kapliczkę Św.Rocha- malowniczo położony kościółek w środku lasu.

 

 

 

 

 

 

Józefów największe czynne kamieniołomy kamieniołom
Kamieniołom Babia Dolina w to najbardziej rozległy kamieniołom na Roztoczu Środkowym, to właściwie całe pasmo kamieniołomów piaskowców i wapieni trzeciorzędowych. Miasto było i jest silnym ośrodkiem kamieniarskim. Kamień w Józefowie pozyskiwano od wieków.
Oficjalne kamieniołom jest nieczynny. Nieoficjalnie pełen pracujących tutaj ludzi. Wydobywają oni biały piaskowiec na budowę domów, podjazdów i kominków. W skale piaskowca można znaleźć różne muszle i skamieniałości. Dziś kamieniołomy są atrakcją turystyczną, a przy drogach prowadzących do miasta stoją kamienne rzeźby - dzieło miejscowego twórcy Jana Pastuszka.

Baszta widokowa
Na wzgórzu od niedawna stoi 19-metrowa baszta widokowa, z tarasem, z którego można podziwiać panoramę Józefowa. Charakterystyczną wieżę widać już przy samym wjeździe do Józefowa od strony wschodniej. Aby podziwiać widoki i spojrzeć z szerokiej perspektywy na okolicę musimy wejść po kilkudziesięciu schodach.Na basztę w Józefowie możemy wchodzić od 8.00 do 19.00,od poniedziałku do piątku. W czasie weekendów wdrapujemy się na wieżę od 12.00 do 19.00. Wejście jest nieodpłatne

 

  

Wieś Potok Sanderki podziemne sztolnie

Potok Sanderki

Wieś Potok Senderki to miejsce na Roztoczu Środkowym, zwane kolebką dawnego górnictwa na Lubelszczyźnie.
Niegdyś było
jednym z ważniejszych ośrodków kamieniarskich na tych terenach.
Metoda pozyskiwania kamienia była unikatowa, gdyż stosowano tu podziemny wyrób i eksploatację kół młyńskich.

Dotrzeć do sztolni można na dwa sposoby. Musimy dojechać lub dojść do miejscowości Stara Huta i dalej do miejscowości Potok Senderki, a tam kierujemy się do lasu na wzgórzu trasą kilku szlaków (dobrze oznakowane). W miejscu zbiegu szlaków wybudowana jest wiata i postawiona tablica. Od tego miejsca można rozpocząć wędrówkę ścieżką oznakowaną czerwonymi znakami (kwadratowe).

Można też wędrówkę rozpocząć pozostawiając samochód na leśnym parkingu przy trasie Zwierzyniec - Józefów. Tutaj zaczyna się ścieżka przyrodnicza Nadleśnictwa znakowana kolorem niebieskim. Prowadzi ona również do wiaty i tablicy na wzgórzu. Wiecej o sztolniach...

.

Filmiki ze spływu

Odwiedziło nas:
314422

Polub nas na Facebooku

    Polecamy    

 

Roztoczański Park Narodowy Zwierzyniec Zamość Roztocze witalność z natury Wschodni szlak rowerowy